Perfekcjonista zawsze dąży do bycia najlepszym we wszystkim, co robi. Wyznacza sobie bardzo wysokie wymagania, które często nie są możliwe do osiągnięcia. Znamienne jest u niego odczuwanie silnego strachu przed porażką oraz oczekiwanie, iż ciężko pracując, zasłuży na szacunek i podziw ze strony otoczenia.
Typy perfekcjonizmu
Paul Hewitt oraz Gordon Flett wyróżnili trzy rodzaje perfekcjonizmu:
1. Zorientowany na siebie – osoba wymaga od siebie najlepszego wykonania zadań. Ciężko pracuje, a w przypadku niepowodzenia koncentruje się na swoich upadkach. Samokrytyczna, skupiona na swych błędach. Często może umniejszać zasługi innych osób lub zabiegać o sympatię.
2. Zorientowany na innych – perfekcjonista o tym rysie, wyznacza innym nierealne wymagania, nagradzając tylko, gdy je spełnią. Wymaga perfekcji od innych, często jest krytyczny i apodyktyczny. Chce sprawować kontrolę, niecierpliwy, wywiera wrażenie, że nie jest wrażliwy na potrzeby innych.
3. Uwarunkowany społecznie – osobę o tym typie cechuje wiara, że inni wymagają od niej doskonałości. Wierzy, iż tylko dzięki wzorowemu wykonaniu zadań, może uzyskać akceptację otoczenia. Ten rodzaj perfekcjonizmu w wielu przypadkach, skutkuje unikaniem nawiązywania nowych relacji interpersonalnych, traktując je jako rodzaj testu.
Natomiast inny podział wyróżnia perfekcjonizm:
1. Zewnętrzny – to poczucie, iż będzie się cenionym jedynie jako osoba wyjątkowa, idealna. Takie osoby, często odczuwają nacisk i brak wsparcia najbliższych. Uważają, że muszą zasłużyć na akceptację w oczach innych, wyznaczając sobie coraz to nowe cele, czym próbują zyskać uznanie. Często na ten rodzaj perfekcjonizmu cierpią dzieci bardzo wymagających rodziców, które nieustannie muszą udowadniać swą wartość, by zasłużyć na miłość z ich strony.
2. Wewnętrzny – stawianie sobie poprzeczki bycia najlepszym, skutkuje w konsekwencji wystąpieniem perfekcjonizmu zewnętrznego. Perfekcjonista wewnętrzny, częściej niż zewnętrzny, jest przygnębiony i podenerwowany, gdy coś nie idzie po jego myśli. Zawyżone standardy wobec siebie przenoszą się na rosnące wymagania wobec otoczenia, co wywiera destrukcyjny wpływ na relacje interpersonalne.
Co ciekawe, rzadko występuje jedynie jeden typ perfekcjonizmu. Najczęściej, cechy wymienionych powyżej typów przenikają się.
Perfekcjonizm zdrowy i niezdrowy
Istnieją dwie klasyfikacje perfekcjonizmu:
1. Perfekcjonizm jako kontinuum między zdrowiem a chorobą.
Podejście to zakłada, iż istnieje rozpiętość od perfekcjonizmu niezdrowego poprzez zdrowy aż po nonperfekcjonizm. Maksymalne nasilenie prowadzi do zaburzeń odżywiania, depresji, zachowań obsesyjno-kompulsywnych, dysfunkcji seksualnych oraz problemów w relacjach interpersonalnych,
2. Rozróżnienie na perfekcjonizm zdrowy (pozytywny) i niezdrowy (negatywny).
Według tego konstruktu, perfekcjonizm nie zawsze jest negatywny. Te same zachowania mogą mieć zarówno charakter adaptacyjny, jak i dezadaptacyjny – w zależności od kontekstu. Perfekcjonizm pozytywny występuje, gdy człowiek potrafi czerpać satysfakcję z dążenia do doskonałości, ale jest świadomy granic swoich możliwości. Natomiast perfekcjonizm negatywny, gdy osoba nie odczuwa satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć, a jej oczekiwania są nieosiągalne.
Jako źródła perfekcjonizmu wyróżnia się czynniki osobowościowe oraz temperamentalne (genetyczne). Stosowany przez rodziców styl wychowania również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się określonych cech u dzieci. Styl demokratyczny przyczynia się do ukształtowania wysokiego poczucia własnej wartości, natomiast styl autorytarny zmniejsza u dziecka wiarę we własne możliwości. Z tego powodu, niezwykle ważne jest, by nie nagradzać dziecka jedynie za osiągnięte sukcesy, ale chwalić za samo podejmowanie prób i włożony wysiłek, co ukształtuje w nim poczucie kompetencji i sprawstwa.
Czym grozi niezdrowy perfekcjonizm
Autor: Joanna Światła
Artykuł został przeze mnie napisany w roku 2015 dla portalu: